* Zgoda * Niezgoda * Niepewność * 007 - licencja na zabijanie *

21 kwietnia czyli zapiątek
Wszyscy żyją w zgodzie. Zwierzęta leśne stały się zwierzętami parkowymi. Lasy mają strefę polowań naturalnych, a myśliwych nie ma. Wielkość poszczególnych populacji reguluje sama przyroda jak to miało miejsce od zawsze.  Ludzie rozumieją gołębie.
Wytruć szczury. Panie marszałek, nikt i nigdy nie wytruje wszystkich szczurów. My szczury potrafimy się przystosować. Możecie rządzić jeszcze długo. W swoim czasie zaczniecie się zagryzać sami. Niewczesne to było porównanie podczas publicznego spotkania. Nie wywołuj szczura z lasu, marszałek. Dwie postawy nie są do przyjęcia. Publiczności, która była szczęśliwa, że wreszcie jej coś tam kapnie kiedy to będą obdzierać trupy po kolejnej zwycięskiej bitwie Pogromcy Szczurów. Brak jednego sprawiedliwego. Druga postawa, to postawa ludzi z partii rządzącej, dla której metafora polityczna jest trudna do zrozumienia. Nikt nie poczuł się choćby przez chwilę chrześcijaninem. Nawet żąden ksiądz ani siostra zakonna. Nie ma takich przeprosin, które by zadośćuczyniły temu przejawowi faszystowskiej pogardy. Musisz odejść. My potrafilismy się przeksztalcić, z obywateli drugiej kategorii, w kategorię szczurów. Mnie to nie przeszkadza.
Dla tyrana najgorsza jest niepewność. Dlatego w donosach tyle konfabulacji. Niepewność to bat najlepszy. Jednak liczą na lenistwo tyrana i jego tyraniątek. One też żyją w świadomości, że nie ma z kim przegrać.
Bezkarność wywołuje ślepotę. Wzrok zanika w ciemnych korytarzach władzy. W ciemnych korytarzach władzy panuje pośpiech. Tak się śpieszą wszyscy jej nosiciele jakby nigdy nie mieli po tę władzę skutecznie sięgnąć.
To ciekawe, że Rosjanie nie wykreowali takiego herosa jak JB. Kiedyś był taki Pawka Morozow ale to była inna branża. Zawsze, jak twierdzą, prawda jest po ich stronie.Czy boją się śmieszności, czy szpieg to jakieś rosyjskie tabu. A może Rosjanie nie ratują nigdy świata przed zagładą. Chociaż major Amasowa... dokładała wszelkich starań aby pomóc JB. I wręcz przeciwnie.
Jak nie Ruski, to Suski.