* Kultura to zdolność nietracenia * dlaczego nie potrafimy zadbać o swoją szkołę * we Wrocławiu ponadprzeciętnym * Okrutny film Artura Penna * Dlaczego giną terroryści * Dlaczego chcecie mnie odwołać * Czy dobrze słychać * Mistrz świata na belce *

20 marca

Kultura to zdolność nietracenia (nieniszczenia), to zdolność wykorzystywania – myśli, ludzi, rzeczy, roślin, zwierząt; to wiąże się z poszanowaniem tychże (ludzi, rzeczy i przyrody – rozumianej jako otaczający nas świat. Polityka wpływająca na kultury. Polityka, która jest wytworem kultury ma zdolność niszczenia nieprawdopodobną. Jakby zasoby myśli były niewyczerpalne i odnawialne.
Morskie Centrum Nauki nie musi być wydarzeniem na miarę Fundacji Asimova; może wzorem innych instytucji kultury gromadzić pasjonatów i pomagać w realizacji ich projektów. Możliwe jest powstanie klubu Matematycznego, klubu logistyki czyli teorii podejmowania decyzji.

3 kwietnia
Kiedyś o tym napiszę:
Ludzie się orientują, że są sterowani.
Kto jest w świecie najsprytniejszy.
Za głupi jesteś na idiotę
Skąd to się wzięło?
Kraina prostych wędek
Platforma jest naga.
Nigdy nie na kredyt
Wsparcie wzajemne.
The windmills of your mind
Trudno być aktualnym, a jeszcze trudniej byłym przewodniczącym.
Leszek Miller, FpF 7 stycznia 2018

6 kwietnia
Jurek Owsiak; czy należy pomagać WOŚP – należy.
Warto wartko spytać, dlaczego nie potrafimy zadbać o swoją szkołę, park za rogiem, podwórko, wybory, klatka schodowa.
W takim razie JO nie uczy nas niczego. I my nie chcemy od niego się uczyć, to też prawda. Nie ma ten dzień specjalnej wartości wychowawczej. JO udało się wmówić społeczeństwu, że impreza jest ważna. Ale jaka z tego korzyść oprócz tego sprzętu?
Jak się zachowa Owsiak, żeby utrzymać stan posiadania? Czy Przystanek Woodstok to uczciwe działanie. Podziw do pewnego stopnia jak najbardziej, ale pytanie o kasę również.
Ile głosów dostałby Jurek Owsiak w wyborach prezydenckich, mniej czy więcej niż dostał Jacek Kuroń? Czy istnieje pokolenie JO? Jakie ma ideały, czy zmienia świat? JO „żyje w społeczeństwie” od 26 lat, a większość ma PIS. Czyżby do niczego nie przekonał, niczego nie nauczył? Czy to właściwy wniosek związany z JO wyborem, wyborami? Codziennymi również. Nie przekonali również Stoch, Lewandowski, Małysz, Gollob i Kazimierz Górski. I Papa Stamm. Co z tego wynika? Nieskuteczność wychowawcza ikon sportu, kultury, elit. Dlaczego?
Jak to się dzieje, że we Wrocławiu ponadprzeciętnym, pali się kukły żyda, zabija chłopaka w komisariacie, atakuje się cudzoziemców. Wrocław jest zbyt kulturalny, liberalny, łagodny, elegencki i inteligencki żeby badać psychikę policjantów, i szpiegować szubrawców pracujących w policji.

Kiedyś o tym napiszę:
Kuchnie węglowe w gminie.
Wielkiej rzeczy dokonał Stoch ale inni nie byli od niego gorsi.
Jugendamt odbiera ludziom dzieci.
If You Go Away

12 kwietnia
Jeżeli zarabiasz poniżej średniej i zawsze tak było, to znaczy że nie masz żadnych obowiązków społecznych. Starasz się zawsze jakoś zachować godność i nic nie robisz w kwestii posiadania auta. Wystarczy, że wywiążesz się z tego zachowania godności.

Pojawiła się w telewizji kilka lat temu pani Olga Lipińska. Ale dlaczego tylko powtórki czyżby aktorzy odmówili?
Jesteśmy przypadkowym społeczeństwem, któremu jednak trochę się udało. Nie mieliśmy prawa do samostanowienia, były ważniejsze sprawy do załatwienia.
Takie prawo mieli wyłącznie ludzie Solidarności, to miała być nagroda na pałowania, więzienie, wyrzucanie z pracy. Do czego to doprowadziło? Mamy pierwszy atak totalitaryzmu. Jak to się stało.
Prostactwo nie wybiera wygrywa w wyborach.
A Europa nie wyparła się kolonializmu. Teraz, zanim zechce znowu zbudować nową Europę, zaprezentować moralność i humanizm codzienny, musi coś z tym kolonializmem zrobić. Ostatnio trudno robić kolonializm w koloniach, to robi się kolonializm u siebie. Zwykłe zainteresowanie tanią siłą roboczą i służbą.
Okrutny film Artura Penna „przełomy Missouri” „Śmierć miał właściwie dobrą. Powiesili go na topoli, trochę się dusił”
Czeka Kraft na skok, a komentator Babiarz zagaja „Mistrz świata na belce”. A co to za konkurencja „na belce”? Zimno jak diabli, to żółte, to czerwone. Jak mierzyć osiągnięcia w tej dziedzinie?

14 kwietnia
Kiedyś o tym napiszę.
Dlaczego giną terroryści? Zbyt trudno byłoby ich skazać na śmierć, a ja chciałbym uslyszeć co mają do powiedzenia.
Kartki rozcięte, książka zaczęła, egzemplarz zaczął żyć.
Rybie udka.
Biblioteka książek niepotrzebnych.
Jerzy Zawieyski - nie zauważył Wajdy. Nie ma AW w dzienniku JZ.
Nie ma jak zatroskanie polityków. A ci z ulicy, o co oni się troszczą?
Dlaczego chcecie mnie odwołać? Bardzo śmieszne.
Wszyscy żałują pani premier, krokodyle łzy i tyle. Niczym mnie nigdy nie ujęła; wielkopańskie loty samolotem i dojazdy z towarzyszeniem eskorty. Żyjemy w różnych światach, siostro. Mając wizję kolejnych nakładów na panią Becię, sympatii próżno szukać.
*Dobrze słychać, tak, dobrze, czy aby na pewno dobrze?, tak.. to niech się teraz pan odpierdoli.