Botanischer Garten Christiansberg 2018
Wojciech Hawryszuk 2018
Botanischer Garten Christiansberg 2018
Wojciech Hawryszuk 2018
Botanischer Garten Christiansberg 2018
Wojciech Hawryszuk 2018
Botanischer Garten Christiansberg 2018
Wojciech Hawryszuk 2018
Botanischer Garten Christiansberg 2018
Wojciech Hawryszuk 2018
Botanischer Garten Christiansberg 2018
Wojciech Hawryszuk 2018
* Miron i Wiktor * Szukając tożsamości * Mity, legendy, madrygały, ballady, bajki, zająknięcia i przyczynki * Setki tysięcy ludzi nie widzi żadnego zła. *

 

23 maja

Czytanie Wiktora Hugo – czy może być coś bardziej innego niż czytanie Mirona Białoszewskiego? Ale to jest to samo, tylko Miron porusza się w świecie znanym i bez kontekstu, tego unika. Łączy ich dodatkowo poczucie rytmu

24 maja

Szukając tożsamości. Czego szukamy, dziwności, wyjątkowości, skuteczności właściwej społeczeństwu? Kto oprócz Szczecinian zastanawia się nad swoją tożsamością? Skąd, przy okazji rozważania spraw o tożsamości i ględzenia o tożsamości, bierze się krytyka współczesności? Tożsamość jest związana z poczuciem wspólnoty

Szczecin jest miastem ukrytym, być może nawet miastem ukrywającycm się. Doświadczony przez permanentny szaber od Rosjan w 1945 do 55, odbudowę Warszawy z poniemieckich cegieł, utratę pomników i instytucji. I takie miasto zostało postawione przed wyzwaniem powstania i stworzenia społeczeństwa; a zatem zaufania, poczucia tożsamości. Do tego przepychanki z Gdańskiem. W Gdańsku też były cegły. Też można było wywieźć.

Mamy to co mamy. Inni nie będziemy a zresztą, czy musimy? Szczecin powinien dbać o swoich. Co wynika z tego, że Trafostacją zarządza firma z Berlina? Jak kształcone są kadry do zarządzania kulturą, turystyką? Rzeźby żeglarzy na Bulwarze Piastowskim wykonuje rzeźbiarz z Krakowa. Czy są to złe rzeźby – nie. To po co kształcimy ludzi w Akademii Sztuki? Czy rzeźbiarz krakowski zaprosił naszych rzeźbiarzy do realizacji w Krakowie?

Czy miejscowy biznes ma zaufanie do naszego miasta? Co ciekawego wymyślił poza budowaniem powierzchni biurowych? „Ceglaną” odkrył Holender.

25 maja

Mity, legendy, madrygały, ballady, bajki, zająknięcia i przyczynki

>> Pryncypał pryncypialny >> 4 czerwca praca dla ojczyzny >> gontyna >> duch stukający >> Eberhard brodaty >> Grotius >> Prawo i więź” >> Shirley MacLaine - Choreographers >> Zygfryd Rogaty >> Hatto, zły biskup zagryziony przez poddanych zamienionych w szczury; pomysł ze szczurami miał oszczędzić widoku zagryzionego przez ludzi >> Jak wiąże się przedsiębiorczość z wolnością? >> Srebrny dzwon z Falkenstein >> Wellmilch >> Archiwolta >> Bacharach >>

mila pruska 7532 m 48 cm

mila hiszpańska 6687 m 24 cm legua nueva

mila turecka 5000 m 43 cm agacz, forsana

mila francuska 3898 m 08 cm

dziedziniec cudów >> suchy burmistrz >> kruczek do wciągania butów >> zasada zwodniczości >>

Accademia del Cimento >> Gameleon z Moguncji >> arcybiskup Moguncji Hatton >> Corpus Hermeticum „Poimander” >> Some of many best friends >> concessio >> Nagroda Bossiego >>

Hermes Trismegistos >> teurgia >>model neoceltycki >> Tożsamość lokalna w wymiarze historycznym. >> Spoiwo więzi społecznych; tożsamość; nie wykluczone że jest właśnie odwrotnie. >> Mit otwartego miasta morskiego >> Mit intelektualnej peryferyzacji >> Mit miasta robotniczego

Debata będzie stanowiła asumpt do dystkusji o tożsamości. >> Zakłamanie historii miasta >> Czyszczenie biogramów >> Środowisko naukowe uniwersytetu nie rozliczyło się ze swoją przeszłością z PRL. Nie było dekomunizacji i lustracji w środowiskach historyków. >> Element pomijania faktów, osób jest trwały i ma tendencję rosnącą. >> Gdzie pojawiają się mity? >> W roku 1980 w sierpniu byłem w górach; spotykani na szlaku ludzie >> Wiedzieli, że są u siebie, zaczęli rozpakowywać walizki. Codzienność oswajała szczecinian. Codzienność przed 4 czerwca. >> Codzienność – po. Czy prze ludzie postępowali lepiej, czy po? >> Będzie miastem dla tych, którzy codziennie chcieli przezyć swoją codzienność. >> Sarmatyzm, romantyzm >> Mit ma zadomowić człowieka w rzeczywistości. >> Toksyczne mity uniwersytetu szczecińskiego. >> Chłystki rządzą na uniwersytecie szczecińskim >> Janusz Radomski >> Repolonizacja w Szczecinie – archetyp rozsypany. >> Prof. Dopierała >> Prof. Henryk Lesiński >> Wulgarny materializm dialektyczny >> IV tom Historii Szczecina >> Tożsamośi szczecińskiej takiej wyodrębniającej nasze miasto spośród innych społeczeństw. >> Wychodzi z pana okrągły stół. >> Budować na sierpniu, grudniu, czerwcu >> Audyt na uniwersytecie. >> Nazbierało się zarzutów i pretensji >> Nie jesteśmy przygotowani do rozmowy o tożsamości >> Postawić w mijsce Sediny pomnik Wandy, która nie chciała Niemca >> Jak rozbudzić tożsamość w młodych ludziach >> Budować na dniu dzisiejszym >> To nie jest historia, to jest przeszłość. >> Największa biała plama to rok 1945 >> Pamięć o bohaterach 80/81 >> Alison Balsom >>

26 maja

 

Bez ambicji socjalistycznych robotników nie byłoby „Solidarności”; z tego się wzięła mentalność „Solidarności”. I dlatego ta rzeczywistość się kończy, dogorywa, pozostanie piękny mit i piękna historia.