Jest 17 grudnia 2018, dzień wcześniej Zbigniew Janas i Zbigniew Bujak mówili o pomnikach dla ofiar w kopalni „Wujek” gdzie mógłby taki pomnik stanąć.
Mamy takie miejsce w Szczecinie, to plac Solidarności i cała aleja Jana Pawła II. Idąc dalej, to jest również miejsce dla zorganizowania Szczecińskiego Panteonu Narodowego, miejsce dla tablic, pomników, monitorów i systemu transmisji audycji do telefonów komórkowych, w kilku językach oczywiście.
Szczecin jest wart takiego miejsca, jest Szczecin jest odpowiednim miejscem gdzie mogą powstac pomniki wydarzeń – Strajku rybackiego w 1957 roku, Poznańskiego Czerwca 1956, Marca 1968, Grudnia 1970 – Szczecin, Gdańsk, Gdynia, Elbląg, Radomia 1976, Grudnia 1980 – Lublin, Ursus, Szczecin, Gdańsk, Gdynia, Jastrzębie, Sierpnia 1988.
Bohaterowie, ludzie czynu, członkowie rządu: Lechosław Goździk, Edmund Bałuka, Marian Jurczyk, Andrzej Milczanowski, Borowski, Bohdan Lis, Zbigniew Bujak, Lech Wałęsa, Władysław Frasyniuk, Mieczysław Ustasiak, Edward Radziewicz, Longin Komołowski, Stanisław Kocjan, Stanisław Wądołowski; są Matki Solidarności, pieczołowicie przypomniane przez Andrzeja Łazowskiego, wszystkich z pewnością nie wymienię i to nie koniec listy.
Wiem, że wiele osób zostało po wielokroć skazanych na banicję i wymazanie z ludzkiej pamięci. Ale niekoniecznie zostało powiedziane ostatnie słowo w ich sprawie. Może na początek tablice. Może społeczne głosowanie, a raczej zbieranie propozycji i wspomnień. Zbieranie informacji o nieznanych do tej bohaterach.
Nie należy się śpieszyć, bo kontrowersji będzie wiele, wiele uwag i zapewne – wątpliwości. I niestety – obelg. Może należy powołać neutralną kapitułę Panteonu złożoną z Ludzi Sierpnia i Grudnia żeby uczciwie potraktować przyszłe wybory.
Nie bez znaczenia będzie kształt, projekt, forma tych tablic i pomników. Najłatwiej będzie napisać teksty, te zawsze można poprawić.
Szczeciński Panteon Narodowy, warto się nad tym zastanowić. Bo skromna jest ta nasza szczecińska pamięć o Ludziach i Wydarzeniach. Szczecin do tak – lub w inny sposób – zaplanowanej pamięci ma pełne prawo.
Wojciech Hawryszuk