Bez buntu mediów, które wesprą bunt społeczny, upadniemy nisko. […] Został zniszczony kontakt pomiędzy myślą polityczną, filozofią polityczną a politykami.
Marcin Król Konfrontacje TVP1, 5 listopada 2013
[...] bycie wówczas [przed II wojną światową we Włoszech] komunistą we Włoszech znacząco różniło się od bycia komunistą w Polsce powojennej. U nas dołączenie do partii często wiązało się z karierowiczostwem oraz chęcią awansu społecznego, niezależnie od etyki i wyrzutów sumienia. W Italii jednak istniał tylko komunizm ideowy. Ludzie jednocząc się, manifestowali swoje poglądy i sprzeciwiali się władzy. Taka forma opozycji była penalizowana przez rząd, o czym przekonał się Altiero Spinelli. W wieku zaledwie 20 lat został skazany na karę pozbawienia wolności. Spędził 10 lat w więzieniu oraz w odosobnieniu na wyspie Ventotene, gdzie zsyłano skazanych za przynależność do partii komunistycznej. Codzienne debaty, dyskusje i przepływ myśli zaowocowały pierwszym dokumentem, który nawoływał do stworzenia wspólnej, federalnej demokracji na Starym Kontynencie. Jak zaznacza dr Piotr Podemski "W kierunku wolnej i zjednoczonej Europy", nazywane także "Manifestem z Ventoteny" miało jedno główne przesłanie. Państwa narodowe w Europie zawsze będą toczyły między sobą wojny. Jedynym sposobem powstrzymania autodestrukcji jest ograniczenie nacjonalizmu i stworzenie federacji europejskiej. Według Altiero Spinellego nie było na to lepszego momentu niż koniec wojny światowej. Dotknięci fatalnymi skutkami działań skrajnej prawicy Europejczycy mieli za pomocą jednego "uderzenia" zjednoczyć się. Jak przekonuje rozmówca Karoliny Lewickiej, zmiana ta miała mieć wręcz charakter rewolucji europejskiej.
Dr Piotr Podemski Jak komunista i gorliwy katolik wymyślili Unię Europejską. Włoscy ojcowie założyciele europejskiej integracji
Dzisiaj 40
Od 1.IX.2006 915714
Spoczywa na
Cmentarzu Centralnym
w Szczecinie
kwatera 55A